Знання
Назад
Етикет в Карате

Етикет - встановлений порядок поведінки - дуже важливий у КАРАТЕ-ДО. Етикет прийшов в КАРАТЕ-ДО з конфуціанства, разом з практикою чітко розробленої церемонії та догмами моралі. Положення моралі лягли в основу "Бусі-до" - кодексу самурайської честі, який і зараз визначає поведінку каратека.

1. Вірність

 1.  вірність народу і любов до батьківщини;
 2. любов до батьків і прихильність до братів;
 3. старанність.

2. Ввічливість

 1. повага і любов;
 2. скромність;
 3. витонченість.

3. Мужність

 1. хоробрість;
 2. твердість і холоднокровність;
 3. терплячість і витривалість;
 4. винахідливість.


4. Правдивість

 1. прямота і щирість;
 2. честь;
 3. справедливість.


5. Простота

 1. простота;
 2. скромність і чистота.

У КАРАТЕ-ДО ці положення знайшли відображення в чітко розробленої церемонії (Шики):

- При вході в зал (ДОДЖ) все роблять Додж-РЕЙ
- РЕЙ залу, висловлюючи тим самим повагу навіть до місця, де вони осягають
   КАРАТЕ-ДО;
- На початку і на завершення тренування робиться Шики, де трьома РЕЯМІ
   учні висловлюють повагу:
   
"ШОМЕН-НІ-РЕЙ" - засновникам КАРАТЕ-ДО, засновнику школи;
"Сенсей-НІ-РЕЙ" - своєму вчителю;
"ОТАКАЙ-НІ-РЕЙ" - своєї праці на тренуванні.

   Регламентовані і стосунки між учнями - перед зверненням молодший по поясу робить рей і звертається до старшого тільки після відповідного Рея.

 
 Дотримання етикету КАРАТЕ-ДО з першої ж тренування виховує в учнях ввічливість і повагу, що є дуже важливим у вивченні КАРАТЕ-ДО і у вихованні гармонійної високорозвиненою не тільки з фізичної, але і з інших сторін особистості.

До історії
Бусідо, спочатку трактуватися як "шлях коня та лука", згодом стало означати "шлях самурая, воїна" ("буси" - воїн, самурай; "до" - шлях, вчення, спосіб, засіб). Крім того, слово "до" перекладається ще і як "борг", "мораль", що має відповідність із класичною філософською традицією Китаю, де поняття "шлях" є якоюсь етичною нормою (дао-де). Таким чином, бусідо - це "самурайська мораль", "доброчесність", "морально-етичний" кодекс.
Бусідо стосувалося відносини самураїв до соціальної феодальної спільності, до людей того або іншого класу, до держави. Зміст бусидо вийшло за рамки колишніх традицій родоплемінного суспільства - воно включило в собі догми буддизму і конфуціанства і мало у своїй основі нові норми поведінки. Поступово розвиваючись, бусидо перетворилося в моральний кодекс воїнів, що є в той же час переважно частиною різних релігійних навчань (буддизму, конфуціанства й синтоїзму - національної релігії японців), ставало також областю філософського знання, предметом етики. Будучи злитим воєдино зі східною філософією, бусидо носило характер практичного моралізаторство. Самураї вважали його методом удосконалювання психічної і тілесної гігієни. Бусідо морально осмислював філософське миро вчення в цілому і було покликано навчити самурая "правильного життя" у феодальному японському суспільстві. Воно поєднувало в собі теорію буття і вивчення психіки людини, вирішувало питання, пов'язані з поняттям сутності індивідуума, його ролі в навколишньому світі, сенсу життя, добра і зла, моральних цінностей і морального ідеалу. Воїн, вихований у дусі бусидо, повинен був чітко усвідомлювати свій моральний борг, зокрема свої особисті обов'язки по відношенню до сюзерена, повинен був сам оцінювати свої дії і вчинки, морально засуджувати себе у випадку неправильних дій, порушення своїх обов'язків і боргу. Таке моральне самоосуждение тягло за собою, як правило, самогубство, що відбувалося за певним ритуалом шляхом харакірі - розкриття живота малим самурайським мечем. Таким чином самурай змивав кров'ю безчестя, ганебне його.
Бусідо навіть не можна назвати вченням в прямому сенсі, це, швидше, одна з форм вираження феодальної ідеології, її основні положення та принципи, що розвивалися з покоління в покоління протягом тривалого часу. Бусідо це особлива мораль, вироблена станом воїнів, що входили в панівний клас Японії, яка являла собою систему поглядів, норм і оцінок, які стосувалися поведінки самураїв, способів виховання самурайської молоді, створення і зміцнення певних моральних якостей і відносин.
• "Істинна хоробрість полягає в тому, щоб жити, коли правомірно жити, і померти, коли правомірно померти.
• До смерті варто йти з ясною свідомістю того, що слід робити самураю і що принижує його гідність.
• Слід зважувати кожне слово і незмінне задавати собі питання, чи правда те, що збираєшся сказати.
• Необхідно бути помірним у їжі й уникати розбещеності.
• У справах повсякденних пам'ятати про смерті і зберігати це слово в серце.
• Поважати правило "стовбура і гілок". Забути його - значить ніколи не осягнути чесноти, а людина, що нехтує чеснотою синівської шанобливості, не є самурай. Батьки - стовбур дерева, діти - його галузі.
• Самурай повинен бути не тільки зразковим сином, але і вірнопідданим. Він не залишить пана навіть у тому випадку, якщо число васалів його скоротиться зі ста до десяти і з десяти до одного.
• На війні вірність самурая виявляється в тому, щоб без страху йти на ворожі стріли і списи, жертвуючи життям, якщо того вимагає борг.
• Вірність, справедливість і мужність суть три природні чесноти самурая.
• Під час сну самураю не слід лягати ногами в бік резиденції сюзерена. У бік пана не личить цілитися ні при стрільбі з лука, ні при вправах зі списом.
• Якщо самурай, лежачи в ліжку, чує розмову про свого пана чи збирається сказати що-небудь сам, він повинен встати і одягнутися.
• Сокіл не підбирає кинуті зерна, навіть якщо вмирає з голоду. Так і самурай, орудуючи зубочисткою, має показувати, що ситий, навіть якщо він нічого не їв.
• Якщо на війні самураю трапиться програти бій і він повинен буде скласти голову, йому слід гордо назвати своє ім'я і померти з посмішкою без принизливої поспішності.
• Будучи смертельно поранений, так що ніякі засоби вже не можуть його врятувати, самурай повинен шанобливо звернутися зі словами прощання до старших за становищем і спокійно віддати Богові душу, підкоряючись неминучого.
• володіє лише грубою силою не гідний звання самурая. Не кажучи вже про необхідність вивчення наук, воїн повинен використовувати дозвілля для вправ у поезії і збагнення чайної церемонії.
• Біля свого будинку самурай може спорудити скромний чайний павільйон, у якому слід використовувати нові картини-какемоно, сучасні скромні чашки і налакованим керамічний чайник ".
Cамурай в той час повинен був сприймати життя як виклик!
"Бусідо - Шлях воїна - означає смерть. Коли для вибору є два шляхи, вибирай той, який веде до смерті. Не міркуй! Направ думку на шлях, який ти обрав, і йди!
Щоранку думай про те, як треба вмирати. Щовечора Освіжай свій розум думками про смерті. І нехай так буде завжди. Виховуй свій розум. Коли твоя думка постійно буде обертатися біля смерті, твій життєвий шлях буде прямий і простий. Твоя воля виконає свій борг, твій щит перетвориться в сталевий щит. "