Знання
Назад
Ката

KATA
У сучасному Шотокане основними вважається 26 ката:

 1. Хейан Шодан
 2. Хейан Нидан
 3. Хейан Сандан
 4. Хейан Йондан
 5. Хейан Годан
 6. Теккі Шодан
 7. Теккі Нідан
 8. Теккі Сандан
 9. Бассай Дай
 10. Бассай Шо
 11. Канку Дай
 12. Канку Шо
 13. Годзюшіхо Дай
 14. Годзюшіхо Шо
 15. Эмпі
 16. Дзіон
 17. Дзіін
 18. Хангетсу
 19. Ганкаку
 20. Джітте
 21. Чінте
 22. Сочін
 23. Унсу
 24. Мейкйо
 25. Ванкан
 26. Нідзюшихо
 1. Heian Shodan
 2. Heian Nidan
 3. Heian Sandan
 4. Heian Yodan
 5. Heian Godan
 6. Tekki Shodan
 7. Tekki Nidan
 8. Tekki Sandan
 9. Bassai Dai
 10. Bassai Sho
 11. Kanku Dai
 12. Kanku Sho
 13. Gojushiho Dai
 14. Gojushiho Sho
 15. Empi
 16. Jion
 17. Jiin
 18. Hangetsu
 19. Gankaku
 20. Jitte
 21. Chinte
 22. Sochin
 23. Unsu
 24. Meikyo
 25. Wankan
 26. Nijushiho

У наші дні не дуже багато хто розуміє сенс Ката. Займаючись традиційним Карате-до часто не розуміють , для чого їм Ката? Вони здаються багатьом непридатними для практичного застосування. Результатом такого невігластва є дуже поверхнева підготовка в бойових мистецтвах. У змаганнях деяких видів єдиноборств їх учасники виконують власні Ката. Вони намагаються створити Ката більш "захоплюючі", більш "цікаві", ніж класичні, додаючи в них гімнастичні рухи, удари ногами в стрибках і красиве спорядження. Вони навіть іноді виконують ката під класичну музику. Поширення зазначеного явища може лише означати відмову від знань, які багато поколінь людей зберегли для нас у формі Ката.
У роки юності Майстра Фунакоши практика Карате містила вивчення більше сотні різних Ката. У результаті багатьох років досліджень і вивчення цих вправ, Фунакоши зменшив кількість їх до п'ятнадцяти традиційних Ката. Ці Ката включають такі відомі, як Bassai і Kanku разом з п'ятьма початковими Heian-Ката і формрй центральне ядро навчання Шотокан.
Майстер Фунакоши наполягав на тому, що з великої розмаїтості Ката потрібно брати їх обмежене число і ретельно обробити. Такий підхід у мисленні може бути визнаний основним для Шотокан. Фунакоши часто говорив: "Якщо ти повністю освоїв один прийом, то відкриєш для себе його взаємозв'язок з іншими. Ти повинен зрозуміти, що всі Ката можуть бути зведені до декількох - базовим. І якщо ти навчився майстерно виконувати одну з них, то незабаром зможеш зрозуміти та інші. " Також майстер стверджував, що в Шотокане існує 2 типу ката: швидкі і легкі (Шорін) і повільні і тяжолом (Шорей). Думаю що кожен освоївши ту чи іншу ката зможе сам віднести її до певного типу.

Розглянемо тепер, що ж таке ката? В першу чергу ката - це уявний бій з тінню. Починається ката завжди з вітання, після якого каратист встає в позицію "йой" (позиція готовності). Потім він починає виконувати послідовність технічних елементів: захисту, атаки, стрибки, удари і їх комбінації. У моменти найвищої концентрації каратист підкреслює свої дії "киай". Потім цей уявний бій зупиняється, і каратист повертається в позицію "йой".
Кожна ката, як правило, починається із захисної дії. Цим підкреслюється миролюбний характер карате, що грунтується не на агресивних відчуттях, а на умінні володіти собою. Все ката засновані на головних принципах карате: чергування м'якого і жорсткого, швидкого і повільного, розслаблення і концентрації. Запорукою успішного виконання ката служать чіткий ритм, відчуття дистанції, відчуття часу, правильне дихання. Всі рухи повинні виконуватися в точній відповідності з каноном. Схеми ката припускають пересування по певній схемі. Закінчується ката, як правило, в тому ж місці, що і починалася. У карате існує велика кількість різних ката, але тільки близько сорока з них дійсно оригінальні, інші є тільки варіантами стилів. Хейан, Теккі, Канку, Бассано, Ганкаку, емпі, хангецу, дзіон - все це види різних ката.
Основні вимоги при виконанні ката
Повне володіння ката - характеризується тією глибиною знань і практичного досвіду в його оволодінні, яка дозволяє піднятися на наступну сходинку майстерності, для початку вивчення більш високого і складного ката, і включає в себе такі вимоги, як:
1. Чітке і правильне виконання всіх елементів ката.
 
2. Контроль постави з дотриманням правильних стійок і переміщень тіла у використовуваному просторі.
 
3. Правильне використання принципів дихання, стиснення і розширення, напруги і розслаблення, вміння опускати центр ваги і працювати Хара (місцем концентрації фізичній потужності).
 
4. Постійне збереження Заншін (гранична концентрація на візуалізованому противника), передача бойового духу даного ката, потужний ки-ай.
 
5. Дотримання правильного ритму в ката і кількість часу, необхідного на його виконання.
 
6. Знання термінології кожного руху використовуваного в ката, а також його практичне і бойове застосування в бункай-ката.
 
7. для загального розвитку (уміння виконувати дане ката як у прямому, так і в зворотному (дзеркальному) напрямі ура-ката.)
Користь від тренування ката
Ката були оригінальними фольклорними танцями, монастирським виглядом «бою з тінню», та ще деякими комбінаціями, віддалено пов'язаними з уявленнями про Бойовий Мистецтві епосу народів Східної Азії. Кожен з цих можливих варіантів не був зв'язаний у стиль Бойового Мистецтва того часу. З плином часу, вони ставали основою Китайських і Окинавській рукопашних систем. Майстра в ХХ столітті, побачивши ката, одного разу реорганізували і затвердили дві вимоги, перша вимога - стандартне виконавське мистецтво на іспитах і змаганнях, друге - стандартне виконання зашифрованих прийомів бункай.
З чистотою розвитку прийомів від базової техніки до куміте, створюється враження відірваності цих вимог від реалій, і можливість вивчення карате без необхідності вивчення ката. Чи не повинні ми просто забути цю «купу мотлоху» і зайнятися справою вивчаючи удари руками і ногами безпосередньо з партнером? З достатньою практикою, більшість людей може розучувати удари проти кого завгодно, де завгодно і коли завгодно з ланцюговою, методичної, і логічною системами підводять до поєдинку. Однак, ката це сторона проблеми. Вони не грають логічної ролі у вивченні бази чи канону Шотокан, вони - частина в нашій тренуванні розвитку власного стилю бою.
Яка користь від практики ката? Користь від повторення ката - розкриття принципів, більш ніж підступних, тонких застосувань, викладених у простих вправ для отримання навичок поєдинку. Як зробити його найкоротшим! Ката прізошлі від простого «бою з тінню» і ви можете не знати Бойового Мистецтва, яке було перетворено в техніку вашої практики. Ката і інші ваші улюблені парні техніки просто містять різні перспективи, але виконуючи ката ви, «без участі» свідомості «познайомитеся» з ними.
Ката великі сховища знань для самотренування. Ката також дуже гарні, коли виконані з умінням, вони можуть змусити вас відчути як мислити в екстремальній ситуації, щоб зберегти життя в зв'язку з раптовою небезпекою. Ката - елегантна річ, що має зв'язок з духовним минулим, яка наповнить вас почуттям власної гідності. Ката карате зробили великим «бій з тінню» і самі стали великими вправами. Коли ви один, і ви хочете практикувати карате, це прекрасна проста можливість - виберіть одне з ката, яке ви знаєте і просто повторіть його раз 20-30.
Ката містять від 20 до 70 технік, для виконання яких, 15 або більше разів, ритмічно в часі, зазвичай потрібно достатню кількість сил та енергії. Ви можете виробити залежність між довготою ката ви обрали для практики, і персоніфікувати інтенсивність напрацювання у виконанні ката з варіантами стилів виконання. Ката сверхпрограмміруют все тіло людини, формуючи його руху. Дотримуючись ката ви можете розучувати їх для будь-якого іншого повороту в усіх напрямках. Ката встановлюють нам техніку і рухи, які ніколи не «дійшли» б до нас не іншим шляхом, і ця тренування «нового» шокуючи нас, допомагає нам в основі надважких тренувань.
Виконання ката посилює роботу над нашим особистим свідомістю. Якби ми виконували лише зручні дії, які знайомі нам, ми ніколи не осмілилися би розучувати щось нове. Однак, якщо ми підсилюємо роботу мислення виконуючи незнайомі руху, тоді ми знаходимо нові навички, які, можливо ніколи і не думали намагатися придбати. Ката не дають нам заново винаходити колесо! Ми зберігаємо допитливість розуму вирішуючи нові «головоломки».
Дуже багато з нас вперше побачивши ката Унсу, думали про стрибку на 360 градусів, як про «неможливою» для нашого власного виконання техніці, або про техніку в Дзіон, без наявної практики у вивченні ката. Шаблони ката посилюють нас у подоланні наших особистих цілей. Будь-яке чудово виконане ката важко було б описати. Це і проби досягнутого майстерності, і що-небудь універсальне, що кожен може оцінити, одночасно. Це внутрішній стан «ки», яка сама прагнути бути виконаним майстром, так добре як він здатний захистити себе самого, знайшовши інструмент для захисту в прийомах у ката.
Вивчення ката може бути як поверхневим, так і глибоким, вузько або широко - таким яким виконавець бажає його бачити. Можливо більш важливо, якщо ви вивчаєте ката як розшифровку застосування його в іншому вигляді Бойових Мистецтв, наприклад, дзю-дзюцу, що вони утворені для того, щоб навчати саме цьому, до того ж, може бути зараз, ви не зацікавлені цим аспектом, але через 30 років тренувань ви обов'язково з цим зіштовхнетеся.
Бункай в ката
Розуміння практичного застосування техніки ката відомо під назвою бункай (бойова розшифровка ката). Для того, щоб ката дійсно мали значення для каратека, руху кожного ката повинні ретельно вивчатися і застосовуватися.
На практиці добре брати одне ката й працювати над ним, поки робота ногами не стає природною і повністю автоматичної. Звідси, людина може міняти кути і модуляцію роботи ногами, щоб добитися більш повної оцінки наявних можливостей. Ми пропонуємо вам завжди намагатися знайти принаймні два застосування кожного руху. Якщо ви не знайдете два, це не страшно.
Цінність вправи лежить у пошуку й обмірковуванні рухів. Таким способом можна використовувати зорові образи і творча уява при дійсному виконанні ката, щоб витягти з нього справжню силу, закладену в ньому. Якщо ката виконується без почуття дійсного додатка техніки, то мова не може йти про силу і про енергії.
Завжди пам'ятайте, кожен рух у ката має мета, хоч, очевидно, напруга і важливість можуть широко відрізнятися Через пошук бункай, ця мета може бути виявлена.
Не можна недооцінювати навіть невелике коректування стегна в ката. Найдрібніші руху в центрі можуть перерости в сильну атаку у виняткові моменти кругового руху.
Зміна положення руки на 15 градусів - ледь помітне в плечі, але для руки може означати різницю між ефективним нокаутом і безуспішною розбовтаною петлею. Навіть незначна зміна позиції ступень може означати різницю між здатністю успішно встояти на землі і ймовірністю бути повністю переможеним.