Статті
Назад
КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ У КУМІТЕ

1. Застосовується наступна система оцінок:

а) САНБОН - три бали
б) НІХОН - два бали
в) ІППОН - один бал

2. Оцінки присуджуються, коли техніка проведена в залікову зону і виконана у відповідності з наступними критеріями:
а) Хороша форма
б) Спортивне ставлення (поведінка)
в) Концентрація (потужне, акцентоване виконання)
г) ЗАНШИН (готовність до продовження бою)
д) Правильный час
е) Коректна дистанція

3. САНБОН присуджується за наступну техніку:
    а) Удари ногами в голову (дзедан ГЕРІ).
   б) Будь-яка оцінюється техніка добивання, кинутого або впавшого супротивника.

4. НІХОН присуджується за наступну техніку:

а) Удари ногами в корпус (Чуда ГЕРІ).

5. ІППОН присуджується за наступну техніку:

а) Прямі удари руками (дива або дзедан дзуки).
б) Кругові удари руками (УЧІ).

6. Атаки дозволені у наступні залікові зони:

а) Голова
б) Особа
в) Шия
г) Живіт
д) Груди
е) Спина
ж) Бок


7. Ефективна техніка, виконана одночасно з сигналом про закінчення бою, зараховується. Техніка, навіть ефективна, але виконана після сигналу "зупинити бій" або "закінчити бій", не повинна оцінюватися і може призвести до отримання атакуючим покарання.
8. Ніяка техніка, навіть технічно правильна, не зараховується,
якщо два учасники знаходилися у цей момент за межами майданчика
Однак, якщо один із суперників виконав ефективну техніку,
перебуваючи в межах майданчика і до команди Рефері "ЯМЕ", техніка
буде оцінена.

9. Одночасна ефективна оцінюється техніка, виконана обома учасниками по відношенню один до одного (АІУЧІ), не оцінюється.


ПОЯСНЕННЯ:

Для того, щоб бути оціненою, техніка повинна бути виконана в залікову зону, як зазначено вище у п.6. Техніка повинна бути відповідним чином контрольована щодо зони атаки і має задовольняти всім шести критеріям, наведеним вище в пункті 2 цієї статті.

          Оцінка Технічний критерій


САНБОН (3 бали) 1.Удари ногами рівня дзедан - в обличчя, голову, шию.
2.Любая оцінюється техніка, виконана після кидка або підсічки суперника, або проти самостійно впав суперника, або проти суперника, яким би то не було чином, не стоїть на ногах.

       НІХОН (2 бали) 1.Удари ногами рівня дива - в живіт, груди, спину, бік.
    
        ІППОН (1 бал) 1. Будь-який удар рукою (дзуки), проведений у будь-яку з семи залікових зон.
2.Любой круговий удар рукою (УЧІ), проведений у будь-яку з семи залікових зон.

I.Для забезпечення безпеки заборонені і караються такі види кидків: cзахопленням суперника нижче талії, кидки суперника без страховки, небезпечні кидки, кидки вище рівня стегна. Виняток робиться для прийнятої в карате техніки підсічок, що не вимагає захоплення супротивника при виконанні підсічок, таких як аші-Бара, КО УЧІ гару, КАНІ ВАЗА і т.п. Після виконання кидка Рефері повинен дати спортсменові дві секунди для проведення оцінюваної техніки.

II. Якщо відносно спортсмена проведено кидок згідно з Правилами, або спортсмен послизнувся, впав або яким би то не було чином не стоїть на ногах, і при цьому проти нього проведена оцінюється техніка, то повинна бути винесена оцінка САНБОН.

III. Техніка з ХОРОШОЮ ФОРМОЮ володіє характеристиками, що забезпечують ефективність з точки зору концепцій традиційного карате.
IV. СПОРТИВНЕ СТАВЛЕННЯ є компонентом гарної форми
і характеризується відсутністю злоби і агресії по відношенню до
супернику, концентрацією в процесі виконання оцінюваної техніки.

V. КОНЦЕНТРАЦІЯвизначається потужністю і швидкістю техніки, волею до
досягненню успіху.
VI. ЗАНШИН(готовність до продовження бою) - критерій, найбільш часто не враховується при присудженні оцінок. Це стан, при якому спортсмен зберігає повну концентрацію уваги після виконання техніки, готовність до можливої ​​контратаки суперника. Спортсмен не повинен відвертатися як в процесі виконання техніки, так і після її завершення.
VII. ПРАВИЛЬНЕ ЧАС означає виконання техніки в той момент часу, коли вона буде мати найбільший потенційний ефект.
VIII. Коректна  ДИСТАНЦІЯ означає виконання техніки на дистанції, коли вона буде мати найбільший потенційний ефект.  Тобто, якщо техніка виконана щодо противника, який швидко рухається назад, потенційний ефект від такого удару знижений.
IX. ВИЗНАЧЕННЯ ДИСТАНЦІЇ також відноситься до точки, в якій завершена техніка потрапляє в ціль або поруч з нею. Можна сказати, що удар рукою або ногою, з точкою докладання удару десь між дотиком шкіри і  5 сантиметрами від особи має коректну дистанцію. При цьому удари рукою рівня дзедан, проведені на правильній відстані від мети при відсутності спроби з боку противника їх блокувати або уникнути їх, оцінюються за умови, що техніка відповідає всім іншим критеріям У змаганнях кадетів і юніорів контакт в голову, обличчя (включаючи маску) або шию не допускається, за винятком дуже легкого торкання шкіри при ударах ногою рівня дзедан, при цьому оцінюється дистанція збільшена до 10 сантиметрів.

X. Нічого не варта техніка - є нічого не варта техніка, як би і де б вона не була проведена. Техніка, виконана з поганою формою або   недостатньо потужно, не оцінюється. XIТехніка проведена нижче пояса може оцінюватися якщо точка докладання удару знаходиться вище лобкової кістки. Шия, а також і горло є залікової  зоною атаки. Проте, ніякої контакт в горло не дозволений, але оцінка може бути присуджена за ретельно контрольовану техніку, без дотику.
XII. Техніка, виконана в лопатку може бути оцінена. Незачетной зоною є та частина плеча, де верхня плечова кістка з'єднується з лопаткою і ключицею.

XIII. Сигнал про закінчення часу означає закінчення можливостей отримати оцінки в даному бою, навіть якщо Рефері при цьому і не зупинить бій негайно. Сигнал про закінчення бою, однак, не означає, що покарання  не можуть бути винесені і після нього. Покарання можуть накладатися Суддівською бригадою аж до того моменту, поки учасники не залишать майданчик після завершення бою. Покарання можуть бути винесені і після цього, але тільки Суддівським комітетом.
XIV. Справжні АІУЧІ трапляються рідко. При цьому не тільки повинні
бути одночасно проведені дві технічні дії, але вони обидва повинні бути оцінюваної технікою, кожен з гарною формою і т.д. Два технічних дії можуть бути виконані одночасно, але рідко вони обидва або навіть одне з них є ефективною оцінюваної технікою. Рефері не повинен оцінювати як АІУЧІ ситуацію, в якій тільки одна з одночасно виконаних технік дійсно є оцінюваної. Це не АІУЧІ.

КРИТЕРІЇ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ

Результат зустрічі може бути визначений в наступних ситуаціях: чиста перемога при досягненні спортсменом переваги у вісім балів, після закінчення часу бою, коли один з учасників має більшу кількість балів, за рішенням Суддів (Хант), або в ситуаціях ХАНСОКУ, СІКАКУ, КІКЕН.

1. Якщо зустріч завершилася з рівним або нульовим рахунком, то Рефері повинен оголосити нічию (ХІКІВАКЕ) і дати команду почати САЙ-ШІАЙ якщо це застосовується в даній ситуації.

2. В індивідуальних зустрічах у разі нічиєї всі попередні оцінки і покарання видаляються з табло і призначається додатковий вирішальний бій (САЙ-ШІАЙ) тривалістю не більше однієї хвилини. САЙ-ШІАЙ - це новий бій, в результаті якого повинен бути визначений переможець. У разі, якщо після закінчення часу бою ніхто з учасників не заробив балів, або бали рівні, рішення приймається фінальним голосуванням Рефері та трьох Суддів (Хант).
Оголошення перемоги одному зі спортсменів є обов'язковим і виноситься на основі наступних критеріїв:

     а) відношення, бойовий дух і сила, продемонстрована учасниками.
      б) перевага в тактиці і техніці.
      в) хто з учасників володів ініціативою більшу частину бою.